Programul Slujbelor 2021

 

Octobrie 2021
Duminică 24 Octombrie  - Vindecarea demonizatului din ținutul Gherghesenilor (Duminica a XXIII-a după Rusalii)
Ora 8:30 Sf. Proscomidie
Ora 9:00 Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
Ora 10:00  Sfânta Liturghie

Duminică 31 Octombrie  - Bogatul nemilostiv și săracul Lazăr (Duminica a XXII-a după Rusalii)
Ora 8:30 Sf. Proscomidie
Ora 9:00 Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
Ora 9:30 Primirea ÎPS Serafim, Mitropolitul Germaniei
Ora 10:00  Sfânta Liturghie Arhierească cu hirotonie întru diacon a teologului Mihai Marian Chiric
Ora 12:30 Slujba Parastasului 
 


Noiembrie 2021

Duminică 7 Noiembrie: Învierea ficei lui Iair (Duminica a XXIV-a după Rusalii)
08:30 Slujba Utreniei
10::00 Slujba Sfintei Liturghii 
12:00 Hramul Parohiei

Luni 8 Noiembrie: Soborul Sfinților Arhangheli Mihael, Gabriel și Rafael și al tuturor puterilor cerești 
Ora 9:00 Acatistul Sf. Arhangheli
Ora 10:00  Sfânta Liturghie

Duminică 14 Noiembrie: Pilda Samarineanului Milostiv Sf. Grigorie Palama / Lăsatul Secului
08:30 Slujba Utreniei
10::00 Slujba Sfintei Liturghii

Vineri 19 Noiembrie : -
18:00 Taina Sfântului MASLU de obște (Aducem ulei de măsline și făină)
19:45 Program de Spovedanie

Duminică 21 Noiembrie: Intrarea Maicii Domnului în Templu Pilda Bogatului căruia i-a rodit țarina (Duminica a XXVI-a după Rusalii)
08:30 Slujba Utreniei
10::00 Slujba Sfintei Liturghii

Duminică 21 Noiembrie: Intrarea Maicii Domnului în Templu Pilda Bogatului căruia i-a rodit țarina (Duminica a XXVI-a după Rusalii)
08:30 Slujba Utreniei
10::00 Slujba Sfintei Liturghii

Duminică 28 Noiembrie:  (Duminica a XXX-a după Rusalii)
08:30 Slujba Utreniei
10::00 Slujba Sfintei Liturghii


Istoricul Slujbelor

Aprilie 2021

Vineri 7 Aprilie 2021 
09.00 - 10.00  Utrenia 
10.00-12.00 Sf. Liturghie ! Izvorul Tămăduirii

Sâmbătă 17 Aprilie
9 -13 Taina Sfintei Spovedanii

Duminică 18 Aprilie - Duminica a V-a din Post a Cuvioasei Maria Egipteanca
8.45 - 10.00  Sf. Proscomidie & Acatistul Sf. Maria Egipteanca
10.00 - 12.00 Sfânta Liturghie a Sf. Vasile cel Mare

Vineri 23 Aprilie - Sf. Mare Mucenic Gheorghe
9.00 - 10.00  Acatistul Sf. Mare Mucenic Gheorghe
10.00 - 12.00 Sfânta Liturghie 
18.00 - 19.30 Taina Sfântului Maslu

Sâmbătă 24 Aprilie
9.00 - 13.00 Taina Sfintei Spovedanii

Duminică 25 Aprilie - Duminica Floriilor / Pomenirea Morţilor 
8.45 - 10.00  Sf. Proscomidie & Acatistul Mântuitorului nostru Iisus Hristos
10.00 - 12.00 Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur 
12.30-13.00 Slujba Panihidei 

Joi 29 Aprilie 
16.00 - 17.00 Taina Spovedaniei
17.00 - 20.00  Denia celor 12 Evanghelii
20.00 -  21.45 Taina Spovedaniei
Slavă îndelung răbdării Tale, Doamne, slavă Ţie ! ! !

 

Vineri 30 Aprilie
16.00 - 17.00 Taina Spovedaniei
17.00 - 20.00 - Denia Prohodului Domnului Hristos
20.00 -  21.45 Taina Spovedaniei

 

Mai 2021

Vor fi suficiente pahare cu Paști și Lumină, astfel încât nu este nevoie să vă înghesuiți la procurarea lor. Trebuie să păstrăm distanța și să purtăm mască și afară. Cine nu poate rămâne la slujbă primește Paștile mai repede și se poate retrage.

Ne străduim să facem cum putem mai bine, dar avem nevoie și de sprijinul și conlucrarea Dumneavoastră. Numai așa vom putea să ținem slujbe mai departe. 

Vă mulțumim mult pentru înțelegere, pentru împreuna lucrarea și mai ales pentru rugăciune!

  • Este obligatorie purtarea unei măști de protecție conform normei DIN EN 14683:2019-10 (OP-Maske) sau FFP2-Atemschutz conform normei DIN EN 149:2002 sau normei SUA KN95 sau normei China N95.

Înscrieri pentru Prohod sau Slujba Învierii Domnului  se fac  prin E-Mail sau Mesaje WhatsApp (+49 160 9546 4546) sau pe pagina de facebook a parohiei noastre  şi trebuie să conţină: Nume, Prenume, Nr. Persoane, Adresa (Stradă, Număr, Cod Poştal Localitate şi Numărul de Telefon):
Binecuvântarea coșurilor cu bucate, ouă roșii și pască, etc. se va face pentru credincioșii participanți după  săvârșirea slujbei Învierii Mântuitorului Hristos.
Hristos în mijlocul nostru! Este și va fi! Sus să avem inimile! 
Vă așteptăm cu pace și nădejde! 

Sâmbătă 1 Mai 
17.00 - 18.30 Slujba Învierii Domnului  ! ! ! 
18.30 - 20.30 Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur. Învierea Domnului!

Pentru a primi de la Sfânta Biserică doar Sfânta Lumină și Sfintele "Paști" nu e necesară înscrierea prealabilă. Aceasta este obligatorie doar pentru participarea efectivă la Sfintele Slujbe. Pentru slujba de Sâmbătă nu mai sunt locuri. Cei care doresc să participe sunt așteptați la Slujba Învierii Duminică.

Duminică 2 Mai 
09.00-10.00 Slujba Învierii Domnului  ! ! ! 
10.00-12.00 Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur. Învierea Domnului!

Luni 3 Mai 2021
09.00 - 10.00  Utrenia din Lunea Sf. Paşte 
10.00-12.00 Sf. Liturghie ! Învierea Domnului

Vineri  7 Mai 2021
09.00-10.00 Utrenia   
10.00-12.00 Sfânta Liturghie a Sf. Ioan Gură de Aur. Izvorul Tămăduirii 

Duminică 9 Mai 2021
09.00 - 10.00  Utrenia 
10.00-12.00 Sf. Liturghie - Duminica Tomii

Duminică 16 Mai 2021
09.00 - 10.00  Acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos 
10.00-12.00 Sf. Liturghie - Duminica Femeilor Mironosiţe

Mai 2021

Vineri 21 Mai 2021

09.00 - 10.00  Acatistul Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena 
10.00-12.00 Sf. Liturghie  a Sf Ioan Gură de Aur

18.00 - 19.30 Taina Sfântului Maslu

 

Duminică 23 Mai 2021

!!! Nu se face Slujbă !!!
10.00-12.00 creştinii romano catolici prăznuiesc hramul bisericii Hl. Geist 

Duminică 30 Mai 2021

09.00 - 10.00  Acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos 
10.00-12.00 Sf. Liturghie Baptismală- Duminica Samarinencei

Iunie 2021

Duminică 6 Iunie 2021
09.00 - 10.00  Acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos 
10.00-12.00 Sf. Liturghie - Vindecarea orbului din naştere

Joi 10 Iunie  2021

09.00 - 10.00  Acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos 
10.00-12.00 Sf. Liturghie - Înălţarea Domnului

Duminică 13 Iunie  2021

09.00 - 10.00  Acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos 
10.00-12.00 Sf. Liturghie - Duminica Sf. Părinţi de la Sinodul I Ecumenic

 

Vineri 18 Iunie 2021
18.00 19.00 Sf. Maslu
19.30 -20.30 Program Spovedanie

Duminică 20 Iunie  2021

09.00 - 10.00  Acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos 
10.00-12.00 Sf. Liturghie - Pogorârea Sf. Duh / Rusaliile
12.00-13.00 Vecernia Plecării Genunchilor
13:00 -14.00 Hramul Parohiei 

Luni 21 Iunie  2021

09.00 - 10.00  Acatistul Sf. Treimi  
10.00-12.00 Sf. Liturghie - Sf. Treime

 

Joi 24 Iunie  2021

09.00 - 10.00  Acatistul Sf. Ioan Botezătorul 
10.00-12.00 Sf. Liturghie - Naşterea Sf. Ioan Botezătorul / Sânzâienele 

Sâmbătă 26 Iunie 2021 
12:00 -13:30 Program Spovedanie

Duminică 27 Iunie  2021

09.00 - 10.00  Acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos 
10.00-12.00 Sf. Liturghie - Duminica Tuturor Sfinţilor


Marţi 29 Iunie  2021

09.00 - 10.00  Acatistul Sf. Apostoli Petru şi Pavel 
10.00-12.00 Sf. Liturghie - Sf. Apostoli Petru şi Pavel 

 

Iulie 2021

Duminică 4 Iulie: Duminica Sfinților Români

08:30 Slujba Utreniei
10:00 Slujba Sfintei Liturghii

Duminică 11 Iulie: Despre grijile vieții

08:30 Slujba Utreniei
10:00 Slujba Sfintei Liturghii

Duminică 18 Iulie: Vindecarea slugii sutașului – Rugăciunea lui Iisus
08:30 Slujba Utreniei
09:00 Slujba Sfintei Liturghii

Marți 20 Iulie:
08:30 Acatist
10:00 Slujba Sfintei Liturghii

Vineri 23 Iulie: -
18:00 Taina Sfântului MASLU de obște (Aducem ulei de măsline și făină)
19:45 Program de Spovedanie

Duminică 25 Iulie: Vindecarea celor doi demonizați din ținutul Gadarei
08:30 Slujba Utreniei
10:00 Slujba Sfintei Liturghii

 

Septembrie 2021

Duminică 11 Septembrie  - Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci
Ora 9:00 Aghiasmă Mică
Ora 10:00 Sfânta Liturghie

Marti  14 Septembrie  - Înălțarea Sfintei Cruci
!!! Zi de post !!!
Ora 9:00 - 10:00 Acatistul Sf. Cruci
Ora 10:00 - 12:00 Sfânta Liturghie

Vineri 17 Septembrie : -
18:00 Taina Sfântului MASLU de obște (Aducem ulei de măsline și făină)
19:45 Program de Spovedanie

Sâmbătă 18 Septembrie  -
Ora 9:30 - 11:00 Repetiție Cor

Duminică 19 Septembrie  - Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci
Ora 9:00 - 10:00 Acatistul Sf. Cruci
Ora 10:00 - 12:00 Sfânta Liturghie

Duminică 26 Septembrie  - Duminica a XVIII-a după Rusalii
Ora 9:00 - 10:00 Acatistul Sf. Cruci
Ora 10:00 - 12:00 Sfânta Liturghie
 


August 2021

Duminică 1 August: Vindecarea slăbănogului din Capernaum
08:30 Slujba Utreniei
10::00 Slujba Sfintei Liturghii

Vineri 6 August: Schimbarea la Față
08:30 Slujba Utreniei
10::00 Slujba Sfintei Liturghii

Sambătă 7 August

9:00 - 12:00 Program Spovedanie

Duminică 8 August: Vindecarea a doi orbi și un mut
08:30 Slujba Utreniei
10::00 Slujba Sfintei Liturghii

Duminică 15 August: Adormirea Maicii Domnului
08:30 Slujba Utreniei
10::00 Slujba Sfintei Liturghii

Vineri 19 August : -
18:00 Taina Sfântului MASLU de obște (Aducem ulei de măsline și făină)
19:45 Program de Spovedanie

Duminică 22 August: Umblarea pe mare & potolirea furtunii
08:30 Slujba Utreniei
10::00 Slujba Sfintei Liturghii

Duminică 29 August: Tăierea Capului Sf. Ioan Botezătorul 
!!! Nu se face Slujbă !!!
Credincioșii parohia noastră pot participa la slujbele parohiilor învecinate

Duminică 5 Septembrie
!!! Nu se face Slujbă !!!
Credincioșii parohia noastră pot participa la slujbele parohiilor învecinate
Marți 8 Septembrie
!!! Nu se face Slujbă !!!

Credincioșii parohia noastră pot participa la slujbele parohiilor învecinate

 

 

 

Octobrie 2021

Duminică 3 Octombrie  - Duminica a XIX-a după Rusalii
Ora 8:30 Sf. Proscomidie
Ora 9:00 Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
Ora 9:30  Sfânta Liturghie Baptismală
Ora 13:00 -16:30 Program Spovedanie

Duminică 10 Octombrie  - Învierea Fiului văduvei din Nain (Duminica a XX-a după Rusalii)
Ora 8:30 Sf. Proscomidie
Ora 9:00 Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
Ora 10:00  Sfânta Liturghie

Joi 14 Octombrie  - Sf. Cuvioasă Paraschiva de la Iași
Ora 9:00 - 10:00 Acatistul Sf. Paraschiva
Ora 10:00 - 12:00 Sfânta Liturghie


Duminică 17 Octombrie  - Pilda semănătorului Pomenirea Sf. Părinți de la Sinodul VII Ecumenic (Duminica a XXI-a după Rusalii)
Ora 8:30 Sf. Proscomidie
Ora 9:00 Acatistul Mântuitorului Iisus Hristos
Ora 10:00  Sfânta Liturghie

Vineri 22 Octombrie : -
18:00 Taina Sfântului MASLU de obște (Aducem ulei de măsline și făină)
19:45 Program de Spovedanie